суббота, 3 марта 2012 г.

Біль у ліктяхТенісний лікоть, або латеральний епікондиліт

Проблеми ліктів є типовими для офісних працівників. При роботі за комп'ютером, точки, до яких прикріплені м'язи до ліктя, часто подразнюються, і виникає тендиніт ліктя, особливо якщо робоче положення і звички не сприяють правильному положенню ліктів. Ця зона може також ставати хворобливою через невеликі пошкодження ліктя або різке перенапруження.

Найбільш частим захворюванням ліктя є так званий «тенісний» лікоть або латеральний епікондиліт. Тенісисти часто страждають від симптомів болю в ліктях, звідси і походить назва хвороби. Не лише гравці в теніс, але і люди професій, де здійснюється багато повторюваних рухів кистей і передпліччя, часто мають ці проблеми. При «тенісному» лікті подразнюється точка ліктя, у якій зовнішня частина плечової кістки прикріпляється до сухожиль. Також до цієї зони прикріпляється група м'язів, які згинають кисть вгору.

Сухожилля ліктя поступово дегенерують з роками, так само як і інші сухожилля. Постійні повторні і надмірні рухи, наприклад, при відбитті множинних тенісних м'ячів, або виконання роботи з постійними повторними завданнями, такими як користування комп'ютерною мишкою, можуть викликати невеликі розриви в сухожиллях і це створює основу для «тенісного» ліктя. Умови частково викликані прямою травмою, наприклад, різким ривком або надмірним розтягуванням передпліччя.

Біль може починатися, якщо нетренована людина постійно повторює рухи, які вимагають великої сили або пов'язані із крайнім розтягуванням. Зазвичай цей біль відчувається за межами ліктя, спочатку під час напруження, але пізніше постійно і навіть вночі. Проблема погіршується, якщо продовжується стрес, що викликає подразнення.

Біль може з'являтися при підніманні або випрямленні руки. Він також присутній при важчих вправах, таких як піднімання ваги або метання. Додатковими симптомами можуть бути локальна хворобливість у зовнішній частині ліктя, малорухливість вранці і слабке хворобливе стискування в кулак.

Обстеження показує хворобливість зовнішньої частини ліктя, при цьому згинання кисті вгору проти опору підсилює біль. Різноманітність рухів в лікті зазвичай є нормальною. Може спостерігатися невелике локальне опухання.

Діагноз ставлять під час медичного обстеження по типових клінічних ознаках, симптомах і проявах. Часто жодних додаткових тестів не потрібно, і лікування можна почати негайно. Інколи для виключення інших можливих причин болю використовують рентген, УЗІ, МРТ, ЕНМГ. Звичайне лікування ліктя дає добрі результати.

Першою частиною лікування є протизапальні таблетки і мазі, холодні компреси кілька разів на день, а також відпочинок. Важливо знайти причину подразнення і усунути її. Інколи для цього необхідно внести зміни до роботи або робочих звичок.

Після холодних компресів рекомендовані для розтяжки наступні вправи: зігніть руку в лікті і тримайте кисть іншою рукою зігнутої назовні. Випрямляйте руку в лікті, при цьому зберігаючи кисть зігнутою і утримуючи її іншою рукою. Це допомагає розтягнути м'язи, які прикріпляються до ліктя. Тримайте руку в такому положенні 20-30 секунд. Повторюйте вправу по кілька разів на день.

Під час гострого болю можна використовувати бандаж на кисть, щоб уникнути повторних рухів кисті. Він зменшує подразнення у точці, де м'язи прикріпляються до ліктя. Підтримка для тенісного ліктя може бути корисною і пізніше при спробах зменшити стрес на місце прикріплення м'язів.

Робота або хобі, які вимагають повторних стискувань руки, мають бути зведені до мінімуму. Якщо ви використовуєте мишку хворою рукою, навчитеся користуватися нею іншою рукою.

При роботі за комп'ютером необхідно робити короткі паузи протягом дня. Хвору руку можна піднімати, скорочувати і розслабляти всі м'язи. Потрясіть руками після вправ. Переконайтеся, що є досить місця для рук напроти клавіатури. Використовуйте підтримку для кистей і вчиться розслабляти ваші руки під час друку.

Кортизонові ін'єкції, проведені лікарем, або фізична терапія можуть бути необхідні, якщо медикаменти і відпочинок не покращують ситуацію. Інколи необхідна хірургія.

Після вдалого лікування, коли біль зникає, важливо запобігати проблемам тенісного ліктя в майбутньому. Необхідно обмежувати час ігор і інших повторних рухів рук до рівня, який можна винести без подразнення. Необхідно залишатися в хорошому фізичному стані і поступово підвищувати силу м'язів передпліччя та інших м'язів передньої кінцівки. Для уникнення болю в лікті ваш фізіотерапевт або особистий тренер може розробити програму вправ.

Під час гри в теніс, переконайтеся, що тримач ракетки має правильний розмір і що удари здійснюються прямою рукою. Теніс – це не ракетбол. М'якші струни і ракетки з меншою відбиваючою поверхнею можуть також зменшити вплив від удару. Коли купуєте тенісну ракетку, особливо ретельно і бажано за допомогою експерта необхідно вибирати розмір ручки.
Лікоть гольфіста, або медіальний епікондиліт

Біль, подібний до того, що наявний при тенісному лікті, але відчувається у середині ліктя, був названий ліктем гольфіста, або медіальним епікондилітом. Група м'язів згиначів кисті до долоні пов'язані з внутрішньою частиною руки в зоні ліктя, і біль може розвиватися в цьому регіоні. Також характерним є стріляючий біль у передпліччі.

Умови подібні до тих, що наявні при тенісному лікті, лише симптоми виявляються на іншому боці. Обидва захворювання викликаються надмірним використанням м'язів і сухожиль передпліччя і невеликими пошкодженнями, що викликають запалення в сухожиллях і болі на вході в ліктьовий суглоб. Якщо сухожилля дегенерують, подразнення відбувається легше.

На цю ділянку доводиться напруження при виконаннях ударів у гольфі, а також при багатьох інших фізичних діях. Подразнення формується швидше на початку сезону гри в гольф. Пошкодження може формуватися при одній сильній дії або ж при повторному напруженні, що включає рухи кисті і пальців з непристосованою силою. Воно може трапитися, наприклад, при фарбуванні або при забиванні цвяхів. Тривале друкування також може викликати цю проблему, також як і метання, силові вправи і подібні дії.

Разом із болем і місцевою хворобливістю можуть виявлятися такі симптоми, як: малорухливість, оніміння, поколювання, слабкість у руці або пальцях. Зазвичай огляд лікаря є достатнім для визначення хворобливої зони. Інколи може використовуватися рентген і МРТ для виключення інших синдромів.

Для лікування необхідний відпочинок. Повторювані та силові дії, що виконуються хворою рукою, мають бути припинені до зникнення болю. У гострій фазі можуть бути корисні холодні компреси на хворобливу ділянку кілька разів на день по 15 хвилин і більше, разом із болезаспокійливими медикаментами і вправами для розтяжки. Якщо біль продовжується, необхідно обговорити з доктором можливість хірургії. Коли біль зникає, можна повернутися до нормальної діяльності. Будуть корисними профілактичні вправи в спортивному залі або удома. Особистий тренер або фізіотерапевт допоможуть підібрати програму спеціально для вас.

Ліктьовий нерв

Найбільш поширені неврологічні стани ліктя – це затискання ліктьового нерва. Цей нерв знаходиться близько до поверхні під ліктем на внутрішньому краю. Він проходить через жолобок, покритий лігаментом і оболонкою, що називається ліктьовим тунелем. Він погано захищений, тому частими є пошкодження у цій ділянці.

Від нього відходять нервові закінчення у шкіру безіменного пальця і мізинця і забезпечуються м'язи цієї зони, так само як і внутрішньокісткові м'язи, між кістками п’ясті або середньої частини руки, і також м'язи, що згинають великий палець до середньої лінії.

Нерв може подразнюватися унаслідок або прямого пошкодження, або тривалого тиску. Нерв може бути здавлений при крайньому перегині ліктя. Також безпосередня травма, що спричиняє за собою тривале стиснення або анатомічні зміни в цій області, такі як дегенеративні шпори, пухлини і так далі, можуть подразнювати нерв.

Симптоми, окрім болю, можуть включати оніміння і знижену чутливість четвертого і п'ятого пальців, і у важчих випадках, м'язову слабкість і виснаження руки.

Під час медичного обстеження необхідно виключити інші причини зниження чутливості до торкання або чутливості безіменного пальця і мізинця. Подібні симптоми можуть бути викликані дегенерацією шийного нерва і роздратуванням нерва на рівні долоні. Діагноз може бути підтверджений за допомогою дослідження провідності нервів і ЕМГ, дослідження покаже понижену провідність у пошкодженій ділянці.

Лікування складається із протизапальних засобів, якщо є біль, що перешкоджає згинанню в лікті або створює безпосередній тиск на ділянку. Інколи необхідно досліджувати і визволяти ділянку хірургічно.
Променевий нерв

Променевий нерв може здавлюватися в зоні ліктя. Це стиснення менш характерне, ніж затискання ліктьового нерва. Стиснення може з'явитися унаслідок тріщини або перелому променевої кістки. У цьому випадку спостерігається біль і обмеження функцій м'язів руки. Також, виконання повторюваних силових скорочень м'язів-розгиначів передпліччя, до яких не пристосовані дані м'язи, наприклад, використання викрутки з силою або важкого молотка, можуть звузити простір для проходу нервів і викликати подразнення. Це напруження може бути передане тій області, де зовнішня частина плечової кісті приєднується до сухожиль тих же м'язів, які викликають проблему тенісного ліктя.

Симптомом є місцевий біль у зовнішній частині ліктя, що нагадує симптоми тенісного ліктя. Діагноз ставлять під час лікарського огляду при типовій клінічній картині і виявленні місцевої хворобливості в руховому тесті з прямим ліктем проти напруження. При затисканні променевого нерва в цій зоні, чутливість руки не повинна змінюватися.

Інколи все, що необхідне для лікування, це уникнення хворобливих рухів. Інколи використовується хірургічне втручання.
Артрит

Зона ліктя часто отримує різні травми, що може спричиняти за собою пошкодження хрящової поверхні суглоба. Хрящ може також зношуватися при старінні і дегенерації. Лікоть не дуже часто ушкоджується артритом, оскільки він досить стабільний і не переносить вагу.

Стандартні симптоми артриту – це зменшення різноманітності рухів і біль. Літні люди з дегенерацією можуть відчувати артрозні болі, особливо під час напруження. Найчастіше болі в лікті відчуваються усередині ліктя. Може бути присутнім опухання, дряпаючий звук і тимчасові відчуття блокування суглоба.

Типові симптоми, огляд і рентген можуть підтвердити діагноз. Лікування полягає, перш за все, у зменшенні надмірних фізичних навантажень на суглоб, фізіотерапії і протибольовому лікуванні. На пізніх стадіях ін'єкції кортизону можуть ослабити біль, якщо звичайні болезаспокійливі засоби не досить допомагають. Може бути необхідне хірургічне втручання у формі артроскопії або операції по заміщенню суглоба.

Бурсит

Травми можуть викликати запалення слизистої бурси ліктя. При цьому спостерігається невеликий біль і помітна м'яка опуклість біля ліктя. Лікування полягає у відкачуванні рідини з опуклості і ін'єкції кортизону. Якщо слизиста бурса дуже збільшена, можу бути необхідним видалити її хірургічним шляхом.

Консультація у лікаря

Обмеженість рухів у лікті із супутнім болем.
Біль у лікті з поширенням болю або оніміння в плече.
Опухання ліктя.
Пролонгований біль, який не знімається домашніми засобами.

Біль у лікті, більше інформації англійською мовою:

Eorthopod.com страницы об анатомии локтя.
American Academy of Orthopedic Surgeons о теннисном локте.
Ezinearticles.com о поддержке в теннисном локте.
Shoulderdoc.co.uk об оперировании теннисного локтя.
webMD о локте гольфиста.
Mayoclinic.com страницы о локте гольфиста.
eMedicineHealth о травмах при повторных движениях.
American Academy of Orthopedic Surgeons о защемлении локтевого нерва.
Eorthopod.com страницы о артрите локтя.
Wikipedia о бурсите локтя.
webMD о переломе локтя.
Orthopedic Surgeons о смещении локтя.
HealthDesk.com о синдроме локтя няни.

Информация об авторе vkontakte.ru

Комментариев нет:

Отправить комментарий